Koniec marzeń o muzeum?

Podczas dzisiejszej sesji rady miasta radni gminy Wilamowice postanowili pozostawić uchwałę anty-LGBT i tym samym pozbawić gminę przyznanego już dofinansowania (>7 mln złotych z Funduszy Norweskich). Rada otrzymała od Stowarzyszenia na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego miasta Wilamowice „Wilamowianie” petycję z prośbą o uchylenie blokującej wybudowanie muzeum uchwały anty-LGBT. Radni odrzucili tę prośbę i postanowili podtrzymać uchwałę. Nie zdecydowali się też na edycję lub usunięcie dyskryminujących zapisów ze stanowiska. 7 radnych zagłosowało za uchwałą odrzucającą petycję stowarzyszenia (pozostawiając tym samym w mocy uchwałę anty-LGBT), 6 poparło stowarzyszenie a 2 osoby wstrzymały się od głosu.

– Jestem załamany. To działanie przeciwko Wilamowicom – mówi beskidzkiej24 burmistrz Marian Trela. Osobiście uważam, że muzeum powinno powstać, a za mojej kadencji takich pieniędzy już nie pozyskamy. Bo skąd? A mieliśmy zabezpieczone 7,3 miliona złotych na projekt warty 8,6 miliona. Po dzisiejszych głosowaniach nie będziemy mogli realizować tej inwestycji. Taka jest wola radnych. Miesiące rozmów nie przyniosły efektu. Chciałem kompromisu, ale nie został on przyjęty – komentuje dla beskidzkiej 24 burmistrz. Jak dodaje mamy do czynienia z działaniem szkodliwym dla Wilamowic, które odbije się szerokim echem.

To głosowanie raczej kończy walkę Wilamowian o muzeum. Ironią losu pozostaje to, że to właśnie Norwedzy chcieli je sfinansować a wątpliwe jest, aby obietnice ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro o refundacji utraconych funduszy miały kiedykolwiek się spełnić.

Więcej o utraconych funduszach na muzeum i moim dziennikarskim śledztwie tutaj.

Nagranie z sesji rady miasta (2 godzina 2 minuta) https://www.youtube.com/watch?v=im8bKfIo6bQ

Poniżej apel jaki skierowałem 12 lutego do radnych gminy Wilamowice.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s